Képzeld el, hogy egy tortát kidíszítesz, mielőtt megsütnéd, egy házat berendezel, mielőtt felhúznád a falakat, vagy hogy elindulsz egy maratonon felkészülés nélkül. Ugye, hogy ez milyen észszerűtlennek hangzik?
Tanulni megfelelő technikák és módszerek nélkül is pont ugyanilyen.
Annak érdekében, hogy te ne ess ebbe a hiába, elhoztunk 3 tuti tanulási technikát, amivel megalapozhatod a jó eredményeidet magolás nélkül!
- Pomodoro technika
A Pomodoro technika alkalmazása rendkívül egyszerű, azonban annál hatásosabb: 25 perces tanulási szakaszok között 5 perces szüneteket tartasz, majd 4 ilyen 25 perc tanulás – 5 perc szünet szekvencia után jöhet egy hosszabb, 15-30 perces szünet, amit érdemes akár egy sétával eltöltened. Így már biztosan nem fog olyan hosszúnak tűnni a tanulás! Ha pedig neked más időintervallumok jönnek be, bátran szabd magadra a módszert! A lényeg a következetesség: a fókuszidőkben tényleg fókuszálj, míg a szünetekben pihenj nyugodtan. - Feyman technika
Ki hitte volna, hogy tanítva is lehet tanulni? Feyman biztosan, ugyanis ennek a technikának a lényege, hogy elmagyarázzuk az anyagot úgy, mintha egy laikusnak szeretnénk megtanítani azt. Ezzel nem csak aktívan tanuljuk a tananyagot, de segít, hogy felismerjük a hézagokat és hiányosságokat is, amikre több időt kell fordítanunk. - Cornell módszer
Ezt a technikát már a tanórán bevetheted annak érdekében, hogy a jegyzetelés közben előkészítsd a tananyagot a tanulásra és a könnyebb elsajátításra. A módszer lényege, hogy egy A4-es lapot 3 részre osztasz: jobb – órai jegyzetek, bal – felidézés, alul – összegzés. A tanórán elkezded kitölteni a jegyzetek résznél, majd otthon folytatod a felidézéssel és az összegzéssel a hatékonyabb tanulás érdekében.
+1: Összeszedtünk még pár hasznos technikát, amikről bővebben a következő cikkünkben olvashatsz!
- Mindmap
- PQRST
- 5R
A tanulás első lépése mindig a megfelelő módszerek és technikák elsajátítása. Kísérletezz, keresd meg a számodra legideálisabbat, és legyen neked is kiemelkedő tanulmányi eredményed!
Olvasd el legutóbbi blogposztunkat, amiben Kelecsényi Nándor startup alapítóval beszélgetünk.
Ha szeretnél további hasonló edukatív tartalmakat olvasni, akkor kövess be minket social felületeinken is!
Szerző: Molnár Anna