Az útkeresés egyik életkorban sem egyszerű folyamat: rengeteg kihívással és egyben lehetőséggel jár együtt. A pályaváltás során elengedhetetlen, hogy tisztában légy saját magaddal, az álmaiddal és az előtted álló alternatívákkal.
szerző: Michelberger Hanna
A döntés meghozása sosem egyszerű, akarnod kell a változást!
Akár önként vágsz bele, akár az élet hozza úgy, egy biztos: a pályaváltás amennyi izgalommal jár, annyira ijesztő is. A Konnekt Egyesület Újratervező Programjának korábbi vezetője, Birkás Lilla szerint, ha pályaváltás előtt állsz, akkor számos hátráltató tényezővel és akadállyal nézhetsz szembe.
A leggyakrabban a pályaváltást az alábbiak gátolják:
- a bizonytalanságtól való félelem,
- az anyagi vagy családi helyzet, esetleg egyéb külső körülmények,
- a meglévő munkahely státuszszimbólumként szolgál,
- a munka identitásként van jelen az ember életében,
- túl sok idő és energia van már az adott szakmába beleölve,
- a társadalmi normáktól és elvárásoktól, az ítélkezéstől való félelem.
Pont ezért mindig alaposan átgondolt és megfontolt lépéseket érdemes követned, így teljes képet kaphatsz arról, hogy a fejedben élő tervek valóban megegyeznek-e a valósággal. Nem kell feltétlen azonnal fejest ugranod és felmondanod: informálódj magadról és a szakmáról, dolgozd fel a helyzetet és készítsd elő alaposan a következő hónapokat! Számolj azzal, hogy a pályaváltás valamilyen szempontból biztosan pénzügyi kihívások elé állít, ezért mielőtt belevágsz, stabil anyagi hátteret kell teremtened magadnak!
Tudatosítsd magadban: nem a nulláról indulsz!
Jó hír, hogy a többéves szakmai tapasztalatod nem megy egyből a kukába csak azért, mert pályaelhagyóvá válsz. “Sokan azt hiszik nem lehet egy teljesen másik szakmába átmenni. Pedig ez nem így van. Habár tény és való, hogy a munkaerőpiac elvárásai olykor megnehezítik ezt a folyamatot, de az átvihető készségek által nem a nulláról indulunk. Jó példa erre a «manikűrös voltam, de most már coach akarok lenni». Egy manikűrös minden nap emberekkel foglalkozik, van saját klientúrája, ráadásul jó kommunikációs készségekkel rendelkezik és jó hallgatóság is, mivel sokszor neki öntik ki az emberek a lelküket. Ezek a képességek viszont mind fontosak egy coach esetében is, ezáltal jó alapot képeznek. Persze vannak kivételek is, amikhez komoly háttértudás szükséges, hiszen nem minden készséget lehet felszedni tapasztalat útján. Például ha orvos akarsz lenni, akkor nyilván el kell végezned az egyetemet, ugyanis ebben az esetben a tanulmányok legalább annyira fontosak, mint az emberi attitűd.” – fejtette ki Lilla.
Az, hogy egy munkában mennyire vagy sikeres és miként tudod megállni a helyed, a soft és a hard skilljeidtől függ.
- Soft skillek: szakmától független képességek, amelyek a munka világában minden területen fontosak. Például: jó kommunikációs képesség, empátia, önállóság, csapatorientáltság, előadói készség, szervezőkészség, vezetői képességek stb.
- Hard skillek: szakma- vagy pozíció-specifikus kompetenciák, amelyek tanulás útján szerezhetőek meg és objektíven mérhetőek. Például: nyelvtudás, számítógépes ismeretek, szakképesítések stb.
A szerelemprojekted nem kell a fő bevételi forrásod legyen
A pályaváltás soha nem egyik napról a másikra történik: épp ezért reális célokat kell kitűznöd és reális elvárásokat kell magaddal szemben felállítanod. A váltás folyamatára maratonként tekints, ne pedig egy sima futóversenyként! Tehát az álommunkádnak nem kell rögtön a legfőbb jövedelemforrásodnak lennie: kezdheted kis lépésekben, majd szépen lassan, ha megfelelőek a körülmények, beleállhatsz a váltásba.
De azzal is fontos tisztában lenned, hogy valójában egyáltalán nem kell a fő bevételi forrásoddá emelned a szerelemprojektedet.
“Nemcsak teljes munkaidős állásokban lehet gondolkodni, hanem más megoldásokban is. Kezdheted kicsiben is, például 1-2 órát elkülönítesz a napodból, és azt a szerelemprojektednek szenteled. Már az büszkeséggel fog eltölteni, hogy egyáltalán belevágtál, illetve erőt ad ahhoz is, hogy más munkát, amit esetleg nem szeretsz annyira és csak a megélhetés miatt kell, nyugodtabban tudj csinálni.” – emelte ki Lilla.
Hogyan kezdj bele? – az Újratervező Program metódusa
Ha elhatároztad magad, hogy belevágsz az ismeretlenbe és új terület iránt nézel, akkor számos hasznos tanfolyam és tréning közül válogathatsz.
A Konnekt 3 hónapos Újratervező Programja során a fókusz végig önmagadon lesz: támogató közegben indulhatsz el az úton az új céljaid felé!
1. Önismeret, önismeret és önismeret!
Az újratervezés folyamata gyakorlatilag szinte majdnem ugyanolyan, mint amikor 18 évesen a pályaválasztás előtt álltál és döntened kellett arról, hova tovább. Önmagaddal kell kezdened!
“Mindennek az alapja az önismeret, mert akkor tudsz elindulni a változás útján és ránézni a folyamatokra, hogyha ismered magadat, és be mered vallani magadnak a problémáidat és nehézségeidet, amikkel foglalkoznod kell.” – véli Lilla.
És pontosan erről szól az Újratervező Program első szakasza is a Konnektben: “Az önismereti blokkban a résztvevők megismerik a saját erősségeiket, hiányosságaikat, a készségeiket és az értékeiket. Ez egy elég mély utazás, ami olykor tud kellemetlen is lenni. A résztvevők önismerete egy újabb réteget kap, aminek azért van nagy jelentősége, mivel így tudjuk majd megállapítani, hogy teljesen más területre kell menni, vagy csak munkahelyet kell váltani. A csapatban hatalmas erő van, sokan kiemelik, hogy egy-egy másoktól elhangzott mondat mennyire sokat ad nekik. Nemcsak támogató közösségről van szó, hanem hasonló gondolkodású egyénekről, ami kifejezetten segíti a perspektívaváltást.”
2. Tanuld meg kezelni a változást!
Az Újratervező Program második szakaszában olyan eszközöket és technikákat tanulnak a résztvevők, amelyek a változások kezelését segítik elő. “A változásmenedzsment során a változás folyamatát beszéljük át, illetve átvesszük, hogy a különböző szakaszait hogyan lehet jól kezelni és milyen megküzdési formák léteznek.” – mondta el Lilla.
Habár a változás soha nem egyszerű, a változás pszichológiájának megismerésével jelentősen megkönnyítheted a folyamatot. A különböző fázisokban rengeteg érzelem és gondolat megy át rajtad, amiket meg kell tanulnod beazonosítani és kezelni. “Általában van egy tolóerő (például valamilyen kellemetlen szituáció), illetve egy húzóerő (valamilyen cél), ami által kialakul egy vákuum, ami elindítja az embert a változás útján. Viszont a változás csak akkor történik meg, ha elfogadjuk a jelenlegi állapotot. Tehát az itt és mostban merünk önmagunk lenni, és arra koncentrálunk, hogy kik vagyunk és mi történik velünk, nem pedig arra, hogy mivé akarunk válni és mit akarunk, hogy történjen velünk. Ugyanis valódi változás csak a jelenben történhet meg, minden más csak fantázia.”
3. Tervezd meg a következő lépéseket!
A program harmadik etapjában a jövő kerül terítékre: szakemberek segítségével konkrét célokat és feladatokat fogalmaznak meg a résztvevők, amelyek kirajzolják a következő hónapok útját. “A tervezés szakaszban a megvalósítás folyamatára kerül a fókusz. Egyrészt megtanuljuk azt, hogyan kell jól célokat létrehozni és mik azok a SMART célok. Másrészt pedig a program utáni időszakot próbáljuk meg lebontani különböző célokra, teendőkre, eredményekre, szakaszokra, amikhez a résztvevők a későbbiekben tudják tartani magukat.” – tette hozzá Lilla.
4. Koncentrálj az egyéni utadra!
A program során coachok, trénerek és pszichológusok egyénileg is foglalkoznak a résztvevőkkel. Lilla elmondta, hogy minden szakaszhoz tartozik egyéni konzultációs alkalom is, amikor teljes mértékben a résztvevők kérdései és kételyei kapnak teret. “Ezeken az alkalmokon még direktebben lehet az egyedi nehézségekről és helyzetekről beszélni. A szakemberek mindenkivel külön foglalkoznak: átbeszélik, hogy hol tartanak a folyamatban, segítő kérdéseket tesznek fel, és finomhangolják a terveket és az elvárásokat. Gyakorlatilag az egész folyamaton végigkísérik a résztvevőket.”
+1 Tágítsd a látókörödet!
Ha nincs konkrét elképzelésed arról, hogy milyen szakmában szeretnél újrakezdeni, akkor mindenek előtt meg kell ismerned a lehetőségeidet! Kutass, olvass utána, hallgass podcastokat! Nézz utána az összes területnek és szakmának, ami érdekel! Beszélgess szakemberekkel: kérdezz a szakmáról, a mindennapokról, a kihívásokról, a pozitívumokról! Minél több információt gyűjtesz, annál könnyebben tudsz szűrni és előkészíteni a döntéshozást!
A Konnekt LIVE – A legszemélyesebb pályaorientációs fesztiválon pont erre van lehetőséged: a pályaorientációs rendezvényen szabadon kérdezhetsz több mint 70 szakmabelitől. A valós információk és személyes példák alapján pedig közelebb kerülhetsz a helyes döntéshez!
Utolsó jó tanács: önmegvalósítani nemcsak a munkában lehet
Az aktuális élethelyzeted és vágyaid nagyban befolyásolják azt, hogy a munka éppen milyen szerepet tölt be az életedben. Lilla szerint nem kell mindig és mindenkinek arra törekednie, hogy karrier útján önmegvalósítson, hisz minden embernek más a prioritás az életében.
“Toxikus társadalmi elvárásnak gondolom azt, hogy mindenkinek ki kellene teljesednie a munkájában. Mindannyian más emberek vagyunk: lehet valakinek fontos a karrier és ebben látja a kiteljesedését, másnak viszont a munkavégzés csak egy kötelező dolog, amit nyilván meg kell tenni ahhoz, hogy legyen bevétele és meg tudjon élni. Sokszor tabuként kezelik és ferde szemmel néznek arra, aki ki meri mondani, hogy csak a pénzért dolgozik, holott ez ugyanúgy egy teljesen egészséges látásmód.”
Tetszett ez a cikk? Olvasd el ezt is: Hogyan motiváld a kollégákat? –Az 5 szeretetnyelv alkalmazása munkahelyi környezetben
Kövess minket az alábbi oldalakon: